DAVUTOĞLU: Hiç kimse tereddüt etmesin, Türkiye Cumhuriyeti bu krizi aşar

06.04.2020 / 18:12

DAVUTOĞLU: Hiç kimse tereddüt etmesin, Türkiye Cumhuriyeti bu krizi aşar

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Tekalif-i Milliye” söylemini eleştiren Gelecek Partisi lideri, kurtuluş savaşı yıllarındaki kaynak yokluğunu örnek göstermenin finansal sisteme duyulan güveni sarsacağını belirterek, devletin elindeki imkânlara dikkat çekti. “Korona Tahvili” teklifini yineleyen Davutoğlu, Hazine garantili yol-köprü havaalanı yatırımları için ödenen yolcu-araç farklarının ertelenmesini de teklif etti.

 

ANKARA EKSPRESİ   

 

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, sosyal medya kanalları vasıtasıyla canlı yayımlanan Pazartesi Konuşmalarının dördüncüsünde, gündeme ilişkin değerlendirme ve önerilerini kamuoyuyla paylaştı.

 

Koronavirüs salgını öncesinde hazırlanan 2020 bütçesinin bu süreçteki ihtiyaçlara cevap vermediğini belirten Davutoğlu, bütçeyi sağlık, gıda tedariki, eğitim ve sosyal yardımları önceleyecek şekilde revize etmeyi veya meclisten yeni bir bütçe kanunu geçirmeyi önerdi.

 

Davutoğlu’nun konuşmasında öne çıkan diğer hususlar şunlar:

 

SAĞLIK ÇALIŞANLARININ İHTİYAÇLARI

 

“Koruyucu malzemeler konusunda İstanbul Çapa Hastanesi dahil sıkıntı yaşanıyor… Sağlık çalışanlarının ihtiyaçlarını öne koyalım. Onları ve ailelerini koruma altına alalım. Bugün oteller boş, bu otelleri sağlık çalışanlarına tahsis edelim. Toplu taşıma araçlarıyla gelmeleri risk. Kendi özel araçları varsa ihtiyaçlarını karşılayalım, geçiş üstünlüğü de verelim. Gerekirse çift maaş verelim. Özel hastanede çalışanların hakları da aynı şekilde sağlansın. Gün iyi niyetli açıklamaları fitne odağı diye yaftalama günü değil. Böyle bir günde suçlama değil, dayanışma lazım."

 

KORONA TAHVİLİ

 

“Önerdiğimiz Korona Tahvili bir an önce çıkarılmalı. Sürdürülebilir ekonomik yapı şart. İlk ay nispeten kolaydı, herkes maaşını aldı evine çekildi. İkinci, üçüncü ay sıkıntılı. Bugün halkla beraber olma günü, halka talimat verme günü değil."

 

“Taşıt ve yolcu garantisi verilerek Yap-İşlet-Devret modeliyle gerçekleştirilen köprü, otoyol ve havaalanı yatırımları konusunda acil tedbir alınmalı. (Koronavirüs yüzünden yolcu ve araç hareketliliği durma noktasına geldi, devletin sırtındaki yük ağırlaştı.) Bu yatırımların bu yılki fark ödemeleri ya önümüzdeki yıllara kaydırılmalı ya da devir süreleri uzatılmalı.”

 

“Kamu harcamalarında israfa son seferberliği başlatılmalı.”

 

DEVLETİN YARDIM KAMPANYASI

 

“Günlerdir toplumsal enerjimizi tüketen yardım kampanyasında toplanan miktar, bu kriz için ayrılan fonun çok küçük bir bölümüne anca denk gelir, toplanan vergi gelirlerinin yanında ise adeta devede kulak kalmakta. İşin propagandasına değil, esasına odaklanılmalı… Böyle bir dönemde yardım etmek isteyenin önü kesilmez, ama devletin yardım toplaması yanlış. Devlete düşen, yardımları denetlemektir. Toplama işinin AFAD, Kızılay başta olmak üzere STK’lar ve yerel yönetimler tarafından yürütülmesi gerekir… Merkez Bankası devlete 100 milyon TL bağışlamış; bunun ne mantığı var? Bunun yerine Merkez Bankası halka Korona Tahvili için fon tahsis etsin. Doğrudan halka versin. Devlet kurumlarının bir yardım kampanyasına katılması anlamsız. Bir cebinizden aldığınızı diğer cebinize koyuyorsunuz…” 

 

“Tekalif-i Milliye emirleri, kaynakları tükenmiş bir milletin son kaynaklarını kullanmak için seferber edilmesidir. 2002’den bugüne istikrar dönemi, Tekalif-i Milliye ile bitmemeli. Tekalif-i Milliye’nin gündeme getirilmesi yanlıştır. Güven duygusunu yok eder. Tasarruf emniyetini yok eder. Her an hazır olun, tasarruf ve diğer imkanlarını seferber etmeniz gibi bir düşünce finansal sisteme olan güveni sarsar. Hiç kimse tereddüt etmesin, Türkiye Cumhuriyeti bunu aşar… Bu teklif uluslararası itibarı sarsar. Gerek yok hamasete. Yapılması gereken halka güven vermektir.”

 

GELECEK GÖNÜLLÜLERİ PLATFORMU

 

Gelecek Partisi lideri, konuşmasında ayrıca, 2 Nisan’da duyurusunu yaptıkları Gelecek Gönüllüleri Platformu’na katılmaları için partililere çağrıda bulundu. Davutoğlu, başta kendisi olmak üzere tüm parti yöneticilerinin birer kardeş aile seçerek kriz dönemi boyunca masraflarını karşılamaya başladıklarını açıkladı ve diğer teşkilat mensuplarının da kardeş ailelerini seçerek uygulamaya başlamasını istedi.

 

Özellikle 65 yaş üstü vatandaşlara yardımcı olunmasını, ihtiyaç sahiplerine erzak dağıtılmasını isteyen Davutoğlu, teşkilatlara gönderecekleri 150 bin ücretsiz maskenin de bir an önce vatandaşlara ulaştırılması talimatını verdi. 

 

Gelecek Partisi’nde teşkilatlanma hızla devam ettiğini de vurgulayan Davutoğlu, atanan il başkanı sayısının 48’i bulduğunu ve nasipse bu hafta içinde 55’e yükseleceğini söyledi.