Davutoğlu’ndan Biden’ın “deli saçması yorumları”na tepki: Türkiye’den ekmek çıkmaz ona

17.08.2020 / 22:21

Davutoğlu’ndan Biden’ın “deli saçması yorumları”na tepki: Türkiye’den ekmek çıkmaz ona

ANKARA EKSPRESİ

 

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, dün partisinin İstanbul 1. Olağan İl Kongresinde yaptığı konuşmada, Erdoğan’ı yenmek için muhalefeti açıkça destekleyip cesaretlendirmekten dem vuran ABD Başkan Adayı Joe Biden’ın “densizliği”ne Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından “en sert tepki”nin gösterilmesi gerektiğini söyledi ve iktidarıyla muhalefetiyle “ilgili  partilerin” bu konuda ortak bir açıklama yaparak tepkilerini beraberce ortaya koymalarını önerdi.  

 

Biden’ın sözlerini “aptalca” ve “deli saçması” olarak gören Davutoğlu şöyle konuştu:

 

“ABD eski Başkan Yardımcısı, şimdi de başkanlık adayı Joe Biden’ın, sekiz ay önce söylediği, ne hikmetse dün birden keşfedilen sözlerini duydunuz değil mi? Onca yıl en üst düzey görevler yaptı, yıllarca Türkiye’ye defalarca geldi gitti; Türkiye’ye dair analiz düzeyine bakar mısınız! Biden’ın aptalca yorumlarını Türkiye’de bir Allah’ın kulu ciddiye almaz. İşte muhalefeti dünden beri duydunuz; herkes bu deli saçması yorumları kınadı. Amerikalılar kendi dertlerine düşsünler, ellerini sürdükleri her şeyi berbat etmekte mahirler. Biden da bu kafayla nasıl başkan olacağının derdine düşsün. Türkiye’den ekmek çıkmaz ona.”

 

“Öncelikle, Trump’ın küstahlığı karşısında sessiz kalan Sayın Cumhurbaşkanı, Biden’ın densizliğine karşı en sert tepkiyi vermelidir. Bu onun şahsi bir meselesi değil, Cumhurbaşkanı olarak Türkiye’nin ve Türk demokrasisinin onurunu koruma görevidir. Bu cevap kişisel bir mesaj niteliği taşımamalı, bütün bir milletin vicdanının sesi olmalıdır. İkinci olarak, ilgili bütün partiler ortak bir açıklama yapmalı ve demokrasimize sahip çıkmalıdırlar. Bu açıklamada Türkiye’nin ve Türk demokrasisinin Ankara’dan yönetildiği ve başka hiçbir başkentten doğrudan veya dolaylı telkin , talimat ya da tehdide asla müsamaha gösterilmeyeceği, bu tür çabalar karşısından bütün siyasi partilerin ortak bir tepki göstereceği vurgulanmalıdır. Eğer iktidar dış mihraka karşı mücadelede samimi ise bu açıklamaya öncülük etmelidir. İktidarın böyle bir açıklama yapmakta tereddüt etmesi durumunda dış mihrak konusundaki samimiyetsizliği ortaya çıkacaktır. Böylesi bir durum karşısında ise muhalefet partilerine çağrıda bulunmak istiyorum. Türkiye’deki demokratik muhalefet ve eleştiri ortamını zan altında bırakan bu haddini bilmez açıklamaya karşı bütün muhalefet partileri en açık ve net tavrı ortak bir metinle göstermelidir. Bu bağlamda, muhalefet liderleri ile doğrudan görüşerek atılması gereken adımları istişare etmeyi planlıyorum. Her iki halde de, Gelecek Partisi olarak en açık ve net tavrı gösterme konusunda Türkiye’deki bütün siyasi partilerle iş birliği yapmaya ve milletimizi ve demokrasimizi koruyacak her türlü adımı atmaya hazırız. Bu bizim için Amerikan mandacılığını reddeden İstiklal Savaşı kahramanlarına ödememiz gereken bir borçtur. Bilinsin ki, Gelecek Partisi bir daha bir ABD Başkanı’nın Türkiye Cumhurbaşkanına ahmak diyemeyeceği veya bir ABD Cumhurbaşkanı adayının Türk demokrasisini kullanılabilecek bir araç gibi göremeyeceği demokratik bir gelecek inşa etmek üzere yola çıkmıştır.”