Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un dikkatine!

10.09.2020 / 21:59

Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un dikkatine!

"Büyük bir halk olan Türk halkı" ile hiçbir derdi yokmuş; sadece "Erdoğan hükümeti" ile uğraşıyormuş!... Hepimizi aptal yerine koyan Emmanuel Macron'a bir çift söz.

 

ANKARA EKSPRESİ

 

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avrupa Birliği devletlerini Doğu Akdeniz’de Türkiye’ye karşı seferber etmeye çalışırken, bir yandan da Türkiye’de siyasi mevzi kazanmaya çalışıyor. Derdinin Türk halkı ile değil Erdoğan hükümeti ile olduğunu ileri sürerek, bu arada “büyük bir halk olan Türk halkı daha iyisini hak ediyor” da diyerek, Recep Tayyip Erdoğan ve muhalifleri arasındaki gerilimden rant devşirebileceğini zannediyor. Güya muhalefeti kafalayıp nüfuz ajanı olarak kullanacak! Uyanığa bakar mısınız?

 

Macron’un dikkatine:

 

1. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a muhalefet etmek başka, Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığının meşruiyetini sorgulamak başka.  Erdoğan, Fransa’nın Libya’da desteklediği -kendini cumhurbaşkanı ilan eden- darbeci general Halife Hafter’e benzemez. Cumhurbaşkanlığı makamına halk oyuyla geldi. Üstelik tek turda seçildi, yüzde 52.6 ile. (Siz,, 2017’deki cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda sadece yüzde 24 almıştınız.) Erdoğan sanki halkın iradesini çiğneyerek iktidara gelmiş, cumhurbaşkanlığı koltuğuna sanki halka rağmen oturmuş gibi davranmanız sadece Erdoğan’a değil bütün Türkiye’ye hakarettir. Bakın, muhalefetteki Gelecek Partisi’nin lideri Ahmet Davutoğlu ne diyor: “Macron’un Türk demokrasisini ve Türk halkının özgür iradesini yok sayan ve sömürgeci zihni yansıtan küstah açıklamalarını şiddetle kınıyorum. İç ihtilaflarımız ne olursa olsun hepimizin en asli görevi ülkemizin ve demokrasimizin onurunu korumaktır. İç işlerimize kimse karışamaz!”

 

2. Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin hak ve menfaatlerini savunmak Erdoğan’ın şahsi davası değil Türkiye’nin milli davasıdır. Orada karşınızda sadece Erdoğan değil hepimiz varız.