HAYALİ HABER: Davutoğlu ve Babacan’a Erdoğan’dan destek

14.01.2020 / 16:12

HAYALİ HABER: Davutoğlu ve Babacan’a Erdoğan’dan destek

Eski arkadaşlarının maruz kaldığı karalama kampanyasını “akıl almaz” olarak niteleyen Erdoğan, onların dürüstlüğüne şahit olduğunu söyledi. Erdoğan’ın Davutoğlu ve Babacan liderliğindeki yeni partilerle ilgili açıklaması da çamur atma furyasına tepki niteliğinde: “Hayırda yarışalım.”

 

HAYALİ HABERLER SERVİSİ

 

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, eski mesai arkadaşları / yeni siyasi rakipleri Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan aleyhinde “akıl almaz tezviratta” bulunanları eleştirerek “onların dürüstlüklerine, iyi niyetlerine, liyakatlerine şahidim. Bu ülkeye hizmet aşklarına şahidim” dedi.

 

Bu akşam katıldığı televizyon programında Davutoğlu ve Babacan’la ilgili sorulara muhatap olan Erdoğan, söz konusu tezvirat hakkında şöyle konuştu: “Bize rakip çıkıyorlar diye onlara çamur atan arkadaşlarımız oluyor. ‘Bunlar dürüst değil, bunlar dolandırıcı, bunlar dış güçlere bağlı’ şeklinde akıl almaz tezviratta bulunuyorlar. Böyle haksız ithamlar ne onları küçültür ne bizi büyütür. Kimse bu tezviratı ciddiye almamalı; ama ciddiye alan olursa, bunun ucu şahsıma da dokunur. ‘Madem öyle, sen bunlarla yıllar boyu niye çalıştın?’ diye sorulur. Dahası, Ali Babacan’a niye ‘Ayrı parti kurmaktan vazgeç, gene beraber çalışalım’ dediğim sorulur. Güya şahsımı ve partimizi savunmak için o tezviratı yapanlar, ahlaken yanlış yapmakla kalmayıp siyaseten de yanlış yapıyorlar. Bu vesile ile Ahmet Bey ve Ali Bey hakkında şunu söylemek isterim: Yıllarca teşrik-i mesaimiz oldu, çok yakın çalıştık; onların dürüstlüklerine, iyi niyetlerine, liyakatlerine şahidim. Bu ülkeye hizmet aşklarına şahidim. Beraber çok güzel işler yaptık, memlekete güzel hizmetlerde bulunduk. Zamanla ciddi görüş ayrılıklarına düşüp teşrik-i mesaimizi noktaladıysak da, hatta onlar AK Parti’den ayrılıp farklı siyasi oluşumlara yöneldiyse de, kardeşlik hukukumuz bakidir. Kardeşlik hukukundan da evvel insan haysiyet ve şerefinin dokunulmazlığı var. Yanlış bulduğum görüşlerini veya tavırlarını tabii ki eleştiririm, birlikte çalıştığımız döneme dair eleştirilerim de olabilir; fakat dolandırıcı yahut IMF’nin emir eri gibi çirkin ithamlara asla tevessül etmem ve hiçbir arkadaşımız da tevessül etmemeli.”

 

Erdoğan, Davutoğlu liderliğinde kurulan Gelecek Partisi ve Babacan liderliğinde kurulması beklenen parti hakkında ise şunu söyledi: “Yeni partiler kurmalarını tabii ki istemezdim; ama madem kurdular, kuruyorlar, öyleyse bu partilerin hayırlı olmasını dilerim. Hayırda yarışalım. Daha hayırlı olan kazansın.”

 

Davutoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Erdoğan’ın bu sözlerini “gönüllere sürur veren yeni bir siyasi iklimin habercisi” olarak görmek istediklerini belirtip, sergilediği “siyasi olgunluk” için Erdoğan’a teşekkür etti. Babacan da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Sayın Cumhurbaşkanı’nın bu hakşinas tavrı ve sağduyulu yaklaşımı”ndan duyduğu memnuniyeti ifade etti.