MADE IN TÜRKİYE

21.06.2020 / 20:27

MADE IN TÜRKİYE

ANKARA EKSPRESİ

 

Çiçeği burnundaki yerli solunum cihazımız Biyovent şimdiden uluslararası ilgiye mazhar oluyor. Brezilya’ya tanesi 17 bin dolardan 650 adet ihraç etmişiz. Sao Paulo Valisi Joao Doria, koronavirüsle mücadele konulu bir Twitter mesajında bu cihazlardan numunelerin yer aldığı üç ayrı hastane odası fotoğrafı paylaşınca göğsümüz kabardı tabii.

 

Cihazların üzerindeki MADE IN TÜRKİYE ibaresi biraz büyük mü oldu ne? Biraz değil çok büyük oldu. Kimilerine “Görgüsüzlük bu!” dedirtecek kadar büyük. Ama biz görgüsüzlük yerine ilk adım heyecanı demeyi tercih ederiz. Biyovent markası tanındıkça ve bu markanın Türk markası olduğu bilgisi yayıldıkça, MADE IN TÜRKİYE ibaresi yavaş yavaş küçülecektir. Halihazırdaki büyüklüğünü fazla büyütmeden, bu ibarenin ifade ettiği şeye yoğunlaşmak lazım: Milli teknoloji hamlesi lafta kalmıyor, ciddi ciddi gerçekleşiyor.

 

Hamiş: “MADE IN TURKEY” yerine “MADE IN TÜRKİYE” denmesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu konudaki hassasiyetinden kaynaklanıyor. Geçmişte de bu hassasiyeti gösteren ve telkin eden devlet adamları olmuştu. Turkey İngilizcede hindi anlamına geldiği için bundan 30 yıl kadar önce Türkiye’’nin İngilizcede de Türkiye diye anılmasını temin etmek maksadıyla “MADE IN TURKEY”yi “MADE IN TÜRKİYE”ye dönüştürme kampanyası başlatılmış, fakat zamanla bu işin peşi bırakılmıştı.