Merkel aslında ne dedi?

28.08.2020 / 20:10

Merkel aslında ne dedi?

Fransa’nın Doğu Akdeniz’deki tavrına ilişkin bir soru üzerine, özetle ve mealen şunu dedi Merkel: 'Yunanistan ile AB çerçevesindeki özel hukukumuzu elbette gözetelim, ama Türkiye bizim müttefikimiz değilmiş gibi de davranmayalım. İki NATO ülkesi arasındaki gerilimin  tırmanmasına değil yatışmasına hizmet etmelyiz. İlle de diyalog!' - Haçlı Seferi çağrısı filan yok yani.

 

ANKARA EKSPRESİ

 

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in “Doğu Akdeniz konusunda tüm Avrupa Birliği ülkeleri Yunanistan’ı desteklemekle yükümlüdür” dediği iddiası üzerine sosyal medya ayağa kalktı. Öyle ki, “Haçlı Seferi” çağrısından, hatta “Üçüncü Dünya Savaşı” tehdidinden bahsedenler bile var.

 

Komik; çünkü ‘olay’ aslında şundan ibaret: Belli başlı iç ve dış meselelerin masaya yatırıldığı geleneksel “Yaz Basın Toplantısı”nda bir gazeteci, Fransa Devlet Başkanı Macron’un Doğu Akdeniz’de açıkça Yunanistan’ı desteklediğini hatırlatıp “Fransa’nın tavrını nasıl değerlendiriyorsunuz?” diye sorunca, Merkel diplomatik bir lisanla Fransa’nın tavrını doğru bulmadığını ve bu konuya Türkiye ile müttefiklik ilişkisini göz ardı ederek yaklaşmayı uygun görmediğini ifade etti. Avrupa Birliği’nin lider ülkesinin başbakanı olarak, Yunanistan’ın “şeyleri”ni ciddiye alma gereğinden de tabii ki bahsetti; ama Yunanistan’a destek konusunda “haklı oldukları yerde” şerhini düştü (yani Doğu Akdeniz tartışmasında Yunanistan’ın haklı olmadığı yerlerin de olduğunu ima etti) ve çözüm için diyalogun gereğini vurguladı.

 

Merkel’in sözleri tam olarak şöyle (Kelimesi kelimesine çevirmeye çalıştık):

 

“Avrupa Birliği üyesi devletler olarak hepimiz tabii ki Yunan dostlarımız tarafından gündeme getirilen hakları ve şeyleri çok ciddiye almakla yükümlüyüz ve de haklı oldukları yerde onları desteklemekle. Bununla beraber ben gerilimin daha fazla tırmanmaması için tekrar tekrar devreye girdim ve bu da kısmen sadece her iki tarafla tekrar tekrar konuşmakla mümkün. Ve oradaki ekonomik bölgelerin paylaşımı ile ilgili tartışmalar sadece beraberce yürütülebilir (İhtilaflar ancak diyalog yoluyla çözülebilir – AE). Almanya’nın çabası bu yönde. Başkan Macron’la Türkiye ile ilişkiler konusunu derinlemesine konuştum. Ki bu ilişkiler çok yönlü. Türkiye NATO üyesi; bu anlaşmazlık temelde iki NATO ülkesi arasında; bunu görmezden gelemeyiz ve sırf bu nedenle bile meseleleri ittifak dahilinde çözmeye çalışmak gerekiyor.”

 

Öncelikle, gerilimin tırmanmasına hizmet eden Fransa'ya eleştiri olarak okunması gereken sözler bunlar.

 

Özetle ve mealen: 'Yunanistan ile AB çerçevesindeki özel hukukumuzu elbette gözetelim, ama Türkiye bizm müttefikimiz değilmiş gibi de davranmayalım lütfen. İki NATO ülkesi arsındaki gerilimin tırmanmasına değil yatışmasına hizmet etmeliyiz. İlle de diyalog!'

 

Böyle savaş çığırtkanlığı mı olur?

 

Yapmayın arkadaşlar!

 

İleride belki tavrı değişir, ama şu an için dengeli davranmaya çalışıyor ve Macron'la aynı kefeye konulmayı hak etmiyor Merkel; hele Macron'a reddiye mahiyetindeki sözleri nedeniyle.