Başak Demirtaş ve yanlışı yanlışla aklama arzusu

14.06.2020

Bir Twitter kullanıcısının Başak Demirtaş’a yönelik seksist bir dille yazdığı mesaj ülke gündemini meşgul ediyor…

 

Pespayeliğin en araz haliyle fütursuzca yapılan, kendini bilen, insan olma vasfını yitirmekten sakınan kadın, erkek herkesin tepki vermesi gereken bir sözlü şiddet örneği…

 

Üstelik bir süre önce aynı sözlü şiddet örneğine Nevşin Mengü ve diğer kamuoyu önünde olan kadınların da maruz kaldığına şahit olmuşken, yine ve yeniden bu ahlak erozyonu ile karşı karşıya kalıyoruz.

 

Adalet Bakanı Sayın Abdülhamit Gül Twitter hesabından konuyla ilintili üç mesajdan oluşan bir izlek paylaştı:

 

“Başak Demirtaş’a yönelik çirkin paylaşımı kınıyor, bu ahlaksız ve tahkir edici eylemi en ağır şekilde lanetliyorum. Bir insanın onuru, iffet ve haysiyeti her şeyin üzerindedir. Hukuk, bu terbiyesiz ve provokatif sözlere karşı gereğini yapacaktır.“ 

 

“Siyaset üstü değerler vardır. Aile bunların başında gelir. Cumhurbaşkanımız ve ailesine yapılan hakaretleri gizlemeye gerek dahi duymadıkları bir haz ile takip edenlerin, bunun nasıl bir alçaklık olduğunu şimdi daha iyi anladıklarını umuyorum.“ 

 

“Biz ilkelerimizin olduğu yerdeyiz ve elbette hukukun gereğini yapmaya devam edeceğiz. “

 

Paylaşım altındaki yorumları okumak toplumun farklı kesimlerinin kadına yönelik psikolojik ve sözlü şiddete verdikleri tepkileri anlamamızı sağlıyor…

 

Her zamanki gibi bir kesim “yanlışı yanlışla aklama“ refleksiyle “onlar da şu hakaretleri yaptılar, onları da yazın“ koruma kalkanıyla durdukları yerden milim kımıldamaya niyetleri olmadığını anlatmayı tercih etmişler!

 

Oysa ki erdemli insan olmak, her iki örneğe de tepki verebilmeyi gerektirir.

 

Vedat Muti hesabını kapatmış, hakkında gözaltı kararı çıkartılmış.

 

Çok takipçili iktidar propagandisti bir hesap ise, olay faili Twitter kullanıcısının #selahattindemirtaşaözgürlük mesajını yazdığını, ekran görüntüsü ile Sayın Abdülhamit Gül’e mentionlayarak, Başak Demirtaş’a bu arsızlığı yapan Vedat Muti adlı kullanıcının HDP‘li olduğu algısını oluşturmaya çalışıyor. 

 

Yalan…

 

Muhtemelen sahte Vedat Muti adıyla, Başak hanıma bu ahlaksızlığı yapan kişinin hesabını dün inceleyen biri olarak, iktidarın üst düzey bir çok bürokratının paylaşımlarını sahiplenerek retweet ettiğini görmüştüm.

 

Bunlar detaylar diyebilirsiniz… Evet, detaylar ancak toplumun bir kesiminin bakış açısını ortaya koyan detaylar.

 

Yanlışı yanlışla aklama çabası…

 

Kim, hangi kadına yaparsa yapsın, siyasetten bağımsız bir şiddet yönelimidir bu tür densizlikler.

 

Hukuk çerçevesinde gerekenin yapılacağına dair adım atılması, görmezden gelinmemesi, doğru yaklaşıma sahip çıkılması olması gereken ve tabii ki değerli.

 

Ve beynimde dönüp duran soru; bu kadar dini argümanla ülke yaşamını ve siyaseti şekillendirme çabası gözardı edilmez noktadayken, kadınların neredeyse yaşam koşullarının milimetrik ölçülerle dini çerçeveye yaklaştırılmasana çaba gösterilirken, erkeklere “namus“, “ahlak“, “aile”, “iffet“ adına sorumluluk yükleyen dini argümanlar neden görünür kılınmıyor ?

 

İnsan olmayı, insani özelliklere sahip olmayı ve karşımızdaki insanların haklarını gözetmeyi öğreneceğiz… 

 

Bu ülkenin birlikte yaşamak için başka şansı yok…