Bazı özel okullar MEB’e ve Bilim Kurulu’na rağmen yüz yüze eğitime nasıl başlayabildi?

22.09.2020

Pandemi sürecinde dünya tekrar Mart’taki koşullara döndü. Birçok ülkede Mart ayından daha vahim bir tablo var. Vaka sayıları Asya’da, Amerika’da ve Avrupa’da hızla yükseliyor. Aşı çalışmalarında henüz net bir ilerleme yok. Bir çok ilaç firması 3. faza geçemedi. Geçen birkaç firmanın denemeleri ise yeni başladı. Uzmanlar, aşı sürecinin 2021 ilkbaharına sarkacağını, aşı piyasaya sunulsa bile tüm dünyaya dağıtımının en az 2 yıl süreceğini söylüyor.

 

Yazın gelmesi, geliri turizme bağlı ülkelerde ekonomik nedenlerle pandemi tedbirlerinin gevşetilmesine neden oldu. Ancak tedbirleri gevşeten tüm ülkeler bunun faturasını ağır ödedi, vaka sayılarında patlama oldu.

 

Türkiye de tedbirleri gevşeten ülkelerden oldu ve haliyle vaka sayıları artmaya başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada “Biz biraz gevşetince bir anda vaka sayılarının yükseldiğini gördük. Mecburen, tekrar işi sıkmak durumundayız. Bunları keyfimizden yapmıyoruz. Sadece halkımıza olan duyarlılığımızdandır.” dedi. Koronavirüsle mücadelede gevşeklik göstermenin vaka sayılarında artışa neden olduğunu birinci ağızdan teyit etmiş oldu.

 

Daha önce okulların 21 Eylül’de açılacağını duyuran Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ise vaka sayılarının artması ve Bilim Kurulu’nun önerileri nedeniyle bu söylediğini revize etti ve okullar 21 Eylül’de ana sınıfı ve 1. sınıflara haftada 1 ve 2 gün şeklinde sınırlı olarak açıldı. Diğer sınıflar ise uzaktan eğitim görüyor.

 

Buraya kadar olan kısımda her şey normal.

 

Ne var ki özel okullar şu an Bilim Kurulu’nun ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın koronavirüs ile mücadele kapsamında almış olduğu kararlara aykırı davranıyor.

 

Okulların açılmasının yasak olmasına rağmen bazı özel okullar bu kuralı “çalının etrafından dolanarak” çiğniyor!

 

Peki bunu nasıl yapıyorlar?

 

Anlatayım...

 

Özel okulların şu an “yüz yüze eğitim” vermesi yasak. Bu yasağı ya da kuralı delmek için Türkiye’deki birçok özel okul, “kurs” ve “etüt” adı altında öğrencileri okula kabul etti ve eğitime başladı.

 

Milli Eğitim Bakanlığı ise bu “çelişkiye” ve “kuralın delinmesine” müdahale etmiyor.

 

Özel okul yöneticileri bunu tamamen “ticari kaygılarla” yapıyor. Zira “yüz yüze eğitim” olmadan velilerden para tahsilatı yapamıyor.

 

Kurs/etüt adı altında yüz yüze eğitim yapınca, sürücü kursu veya diğer kurs merkezlerine tanınan haklardan yararlanıyor ve Milli Eğitim Bakanlığı okullar açılmayacak demesine rağmen “adres şaşırtarak” yasağı delmiş oluyor.

 

Burada denetleme yapması gereken Milli Eğitim Bakanlığı’dır.

 

Eğer koronavirüs ile mücadele kapsamında okulların şu an açılmaması ve yüz yüze eğitim vermemesi gerekiyorsa özel okullar neden yüz yüze eğitim veriyor?

 

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullara giden çocuklar riske atılmıyor da neden özel okullara giden çocuklar riske atılıyor?

 

Özel okullarda okuyan öğrencilerin taşıdığı can değil mi?

 

Eğer MEB’in bu sorulara cevaben “özel okullar gereken tedbirleri alıyor, hijyen kurallarını yerine getiriyor” diyorsa, o halde MEB, tedbir almaktan ve hijyen sağlamaktan aciz mi?

 

Aciz değilse, bu ayrımcılığın sebebi ne?

 

Özel okullar para kazansın diye öğrenciler ve aileleri neden riske atılıyor?

 

Diğer yandan bir çok veli, geçen sene okulların Mart’ta kapanmasına rağmen özel okulların “ücret iadesi” yapmadığını söylüyor. Bunun sorumlusu olarak da Milli Eğitim Bakanlığı’nı gösteriyor. Çünkü özel okullar Milli Eğitim Bakanlığı’ndan ücretlerin iadesine yönelik bir talimat almadığı için iade yapmadı. Eğer böyle bir zorunluluk getirseydi ücretler mecburen iade edilirdi, veliler verilmeyen eğitimin ücretini ödemek zorunda kalmazdı. Kaldı ki, bir çok özel okul, adres olarak MEB’i gösterdi ve “MEB bize ücret iadesi yap derse yaparız, yoksa yapmayız” diyerek işin içinden sıyrıldı.

 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, özel okul sahibi birisi. Kendisini bu bağlamda eleştirmek, “özel okulu olduğu için tüm özel okullara pozitif ayrımcılık yapıyor” demek istemem.

 

Ancak bir tarafta pandemi nedeniyle okullar tatil ediliyorken diğer taraftan özel okulların para kazanması adına “etüt/kurs” adı altında “yüz yüze eğitim yapmalarına göz yumuluyorsa” bunun sebebini sormak durumundayız.

 

Bu çifte standardın sebebi ne?

 

Özel okullar MEB’e ve Bilim Kurulu’na rağmen yüz yüze eğitime nasıl başlayabildi?