Devletin de döviz cinsinden borcu olmayaydı iyiydi

13.08.2020

''Döviz kurlarının ve doların artması beni endişelendiriyor, korkuyorum mesela. Siz ne düşünüyorsunuz, kaygı duymuyor musunuz?” şeklinde ilk gerçek sorusunu yöneltiyor Ahmet Hakan ve Sayın Bakan Berat Albayrak muhteşem pratik zekasıyla soruya soruyla karşılık verip bu arkadaşı mat ediyor. Bugüne değin yaptığım tüm eleştiriler için neredeyse özür dileyecek kıvama gelmek üzereydim ki, bu son hamlesiyle beni yeniden kendi gerçeğime döndürmeyi başardı. “Dolarla mı maaş alıyorsunuz?” diye sordu resmen. Dolarla maaş alan birinin doların artması karşısında ne gibi bir rahatsızlığı olabilir? Yaptığı gafın farkına vararak hemen düzeltmeye çalıştı beyefendi; “Dolar borcunuz mu var?”  Yok, ne Türk lirası ne de dolar-döviz cinsinden ne alacağımız ne de vereceğimiz var Sayın Bakanım. Tek derdimiz devletimizin dolar ve avro cinsinden borçları, dövizle ithalat yapmadan sanayi ve ekonomimizin üretim faaliyetinde bulunamayacağı gerçeği, dolar kuru üzerinden şu anlı şanlı yol, köprü, havalimanı ve hastanelere verilen ödeme garantileri,  başta petrol ve doğal gaz olmak üzere dövize bağlı tüm yaşamsal gereksinimlerde meydana gelecek artışlar. Her ne kadar Sayın Bakanı bu gibi küçük işler çok ilgilendirip onun önemler dünyasında bir karşılığı olamasa da, biz halkı ciddi derecede hakikaten germekte.

 

Daha iki-üç yıl öncesine kadar marketten 19-20 TL vererek satın aldığımız aynı kalitedeki peynirin fiyatı bugün 35 TL olmuş.  Mecburen aldığımız benzin-mazot dünya piyasalarında yerlerde sürünürken her geçen gün gelen zamlarla dünyanın en pahalı tüketimini yapar hale gelmişiz. Elektrik faturaları can yakıyor, şimdi farkında değiliz ama sanırım kış geldiğinde doğal gaz faturaları zıplatacak, çünkü hepsi gavur paralarına endeksli.

 

Kuzum siz ne anlatıyorsunuz Allah aşkına? Gerçekten bu milleti birkaç hamasi nutukla kandırılabilir salaklar sürüsü mü sanıyorsunuz? Peh; “Dolarla mı maaş alıyorsun, dolar borcun mu var?” Yani siz işinize bakın diyor Damat Bakan Sayın Berat Bey. Döviz kurlarının artışıyla ortaya çıkacak maliyeti zaten uzun yıllardır ödemeye alışmış gariban halkımız yine öder. Sen niye mecradan sapıp böyle bir soru sorma cüretinde bulunuyorsun ki, eyyy Ahmet Hakan!  Gerçi senin maaşını zamanında Erdoğan'a muhalif Aydın Doğan verirken şimdi klasik bir yanılgıyla sorduğun soruların yüz katını sorardın. Ama AK Partiyle “ontolojik” sorunlar yaşayan ağababanız, güya medya grubunu Demirören grubuna satıp  Sayın Erdoğan'ın emrine amade kıldıktan sonra geçirdiğiniz transformasyonun herkes farkında. Kaldı ki, öncelerde çokça kavga edip hain ilan ettiği Doğan Grubunun bu yıl içerisinde gerçekleştirdiği kuruluşunun 40. yıl dönümü resepsiyonuna eşiyle birlikte katılarak irad ettiği konuşmada, Aydın Doğan ve Doğan Holding'in Türkiye'ye yaptığı büyük hizmetlerden övgüyle söz eden Sayın Erdoğan'ın damadı bakan beyi böylesi zora düşürecek bir soru sorma gafletinde bulunduğunuz için bu can sıkıcı durumun tüm faturası size kesilebilir. Umarım öyle olmaz ama, NTV kanalının duayen haber ve program sunucusu, 15 Temmuz aşağılık darbe girişimimdeki cesaretli yayınlarıyla kitleleri demokrasiye sahip çıkma hususunda teşvik edip tarihi bir yayın gerçekleştiren kıymetli meslektaşınız Oğuz Haksever beyefendi, Yassıada'da yapılan doğa cinayetini mikrofonunu açık unutarak iki kelimeyle eleştirdi diye artık camianızdan ötelenip -ademe- mahkum edilmiş durumda. Bu size bir mesaj vermeli Sevgili Ahmet Hakan!

 

Siz dikkat edin, o dolar sorusunu sorup sayın ve çok kıymetli şahsiyeti sıkıntıya sokmanız nedeniyle tüm fatura size kesilebilir.  Sadece bilesiniz istedim. Umarım yaşamınızın bunda sonrasını rahatça geçirebileceğiniz ölçüde TL, Dolar yada Avro birkimi yapmışsınızdır azizim.

 

Selam ve dualar...