Evlere çarpı işareti koyan provokatörlerin günümüz versiyonu kargo şirketi çalışanı…

23.08.2020

Bir süredir ülke gündemini “ maske takmadığı “ gerekçesi ile gözaltına alınmaya çalışılan Rana Batı ile iki polis memurunun görüntüleri meşgul etmişti.
 
Olay görüntülerinde, genç polis memurunun  güreş minderinde rakibiyle mücadele edercesine yaptığı künde hareketi ile genç kadını kaldırıma fırlatışını tüm netliğiyle görebiliyoruz. Genç polis memuru,  genç kadını maske takmadığı için gözaltına alma duyarlılığını gösterirken şapkasını herkesin ayakkabılarıyla bastığı sokağa bırakmasaymış Covid – 19 salgınına karşı daha duyarlı bir görüntü verebilirmiş.
 
Gün içinde onlarca maskesiz insanla karşılaşıyoruz, polis memurları da dahil. Her birine bu genç kadına uygulanan orantısız güç gösterisi ile müdahale edilecek olaydı hastanelerin acil servislerinde ciddi yoğunluk yaşanabilirdi.
 
Malum üniforma kutsamak geçmişten günümüze ülke insanının en büyük zaaflarından biri. Geçmişte asker üniforması kutsanırdı, günümüzde polis üniforması kutsayanlar geçmişin vesayetçilerinin yerini almaya ne kadar meyyaller. 
 
Bu olayı münferit bir örnek olarak değerlendirmek, ülke insanının yaşam alanını sınırlamaya götürecek tehlikeli yollar açabilir.
 
Hangi devlet üniformasını giyerse giysin bir devlet memuru, kendini “ devlet “ sanmak yerine, hukuk çerçevesinde hizmet vermekle yükümlü bir “  memur “ olduğunun bilincinden uzaklaşmamalı.
 
Konu ile ilgili yasal süreç işlerken ısrarla ve günlerce Rana Batı hedef gösterildi. 
 
Bugün kendini bilmez bir kargo şirketi çalışanı,  “ evlere çarpı işareti koyan “ provokatörler gibi Rana Batı’nın önce Instagram hesabını ele geçirdi ve ardından da  kişisel verilerini binlerce insanla paylaştı.
 
 Yaptığının suç olduğunu bilmemesi olasılık dahilinde mi ?
 
Ülkenin en büyük kargo şirketlerinden biri olan çalıştığı kurum, en azından işe alım süreçlerinde ve kurum içi eğitimlerinde bu ve benzeri konulardaki bilgilendirmeleri çalışanlarına yapıyordur umarım. 
Tüm bunlara rağmen, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’ na göre suç teşkil eden bir eylem ile çalıştığı kargo şirketinin bir müşterisinin bilgilerini fütursuzca yayabilme cesaretini göstermesinin ardındaki motivasyon umalım ki “ birileri tarafından nasıl olsa korunurum “ düşüncesi olmasın.
 
Şahsın, Rana Batı’nın Instagram hesabını ele geçirdikten sonra yaptığı paylaşımlar korkunç!
Kendisine yakın ruh haline sahip 500 kişinin genç kadının ev adresini paylaşmasını istediğini yazabilecek kadar insanları provoke edebilen bir canlı.
 
Bu cüreti, malum bilindik hesaplar tarafından  günlerce sosyal medyada Rana Batı’nın linç edilmesinden aldığını söylemek zor olmasa gerek.
 
Sudan sebeplerle neredeyse her gün kadınların öldürüldüğü bir ülkede, genç bir kadını günlerce sosyal medyada hedef gösterenlerin, insana, insan hayatına dair sorumluluk duygusu geliştirmeleri onlar için zorlayıcı olsa da çaba göstermek zorundalar.
 
Kendilerinden etkilenen bugünün örneği kargo şirketi çalışanı gibi yüzlercesi toplum içinde yaşıyor ve herkese zarar verebilecek potansiyele sahipler.