Gençlik hakkında herkesler bir şey dio. Ya Ahmet Hoca? Onedio?

30.06.2020

(Not: Bu yazı aşırı gençlik dinamizmi içerir, yüreği yetmeyecekler mümkünse okumasın.)

 

İzlerken acayip şaşırdım doğrusu. Yahu bu bizim çok uzun yıllar boyu tanıyıp bilgi birikimi ve devlet yönetimi konusundaki hassas tecrübeleriyle sevgi ve saygı duyduğumuz Ahmet hoca mıydı? Hani son derece başarılı bir akademik hayat sonrasında uzun yıllar Dışişleri Bakanlığı, sonrasında ise AK Parti Genel Başkanlığı ve Başbakanlık yapan şahısla, bu Onedio sitesinin yayınında karşımızda gördüğümüz ve yirmili yaşlar coşkusuyla kendisine yöneltilen sorulara cevap veren beyefendi aynı kişiler miydi? Yayına girmesinden kısa bir süre sonra izlediğimde inanılmaz muhteşem bulduğum yaklaşık 13-14 dakikalık programı sosyal medya hesaplarımdan hemen paylaşmak arzusu doğdu içimde ki, çok sayıp sevsek de katıldığı tüm yayınları böylesi bir iştiyakla yaymam genelde. Ama bu kez farklı oldu, çok hem de. Öncelikle ben muhteşem beğendim, herkes ve özellikle gençler çok izlerler, izlesinler inşallah gibi temennilerde bulundum ve bu duygularla paylaşım tuşuna basarken o ana kadar izleyen sayısının yaklaşık 8-9 bin olduğunu fark ettim.

 

Sevgili eşimin halen Şam’dan yurdumuza dönememiş olması nedeniyle her ne kadar evde yemekleri ben yapmak zorunda kalıyorsam da, bulaşıklara karşı alerjimden dolayı kimi zaman dışarıda yemeyi tercih ediyorum doğrusu. Bugün de öyle oldu ve kızımın dükkanının hemen yanındaki mütevazi Karadeniz pidecisinde öğlen yemeğini tercih ettim. Can dostum Hakan’ı da aradım ve bize katılıp katılamayacağını sordum; cevabı seve seve ve hemen oldu. Bunu yapmalıydım, çünkü birkaç gün önce o da bana harika bir döner ısmarlamıştı.( Şaka, şaka… Bu davetin son döner ziyafetiyle bir alakası yok, zira genelde hep Hakan öder J)

 

Hakan o minnak Fiat 500 yavrucuğunu park edebileceği yakında bir çok yer olduğu halde çoğu zaman yaptığı gibi en uzak ancak rahat alana bırakmayı tercih etti. Kamer kızımla gülüştük, işte bu bizim Hakan’ımızdı ve bugün de yanıltmıyordu.

 

Neyse, üzerine biraz tereyağı bandırılmış kapalı Bafra pidelerimize gömülürken konu konuyu açtı ve söz işte Gelecek Partisi Genel Başkanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun Onedio sitesinde katıldığı programa geldi. Yine her zamanki tarzımla (belki de en olumsuz eğilimim) sözü muhatabımın ağzından çalarak bu programı ne denli beğendiğimi ve hemen paylaştığımı, hocanın ne denli harika bir performans gösterdiğini falan anlatıyordum ki, Hakan bir anlık duraksamamdan yararlanarak araya girdi ve; “abi, 240 bin küsur izlenme iyi değil mi” şeklinde bir söz etti ve bin iki yüz yorumdan bahsetti. “Sen ne diyosun kardeşim, nassııı yaa?” şeklinde reaksiyon verirken önümdeki “acemi pidesini”  artık bitirmek için uğraşmamam gerektiğini fark ettim. Olsun, hesabı bu kez gerçekten ben ödemeye kararlıydım ve çok şükür ucuz bir yerdi.

 

Yavrucuğumun bayanlara randevuyla güzellik hizmetleri veren salonunun arka mutfak kısmında (çok serin olduğu için) bugün hiçbir müşterisi olmaması nedeniyle rahatça kurulup çaylarımızı içip, terzi komşumuzun gönderdiği buz gibi karpuz dilimlerine çatallarımızı saplarken, Hakan Sayın Davutoğlu’nun bu programı hakkında yapılan yüzlerce yorumu okumaya çalışıyordu. Çok eğlendik, çok güldük ve aynı zamanda gençlerin dünyasını anlamak bağlamında dehşetli öğrendik. Hocayı koşulsuz seven, karşı olan, çeşitli siyasi niyetlerle yorum yapan % 25-30’luk bir kesim hariç, ön yargısız  gençlerin bu programa nasıl bir anlam yükleyip önemsediklerini görünce inanın yüreğim yeniden umut dolu pır pırlarla çarpmaya başladı.

 

Devlet yönetimi, dış politika, ülkenin sorunları vs. vs. hepsinde çok iyisinizdir bilirim de, şu gençlere yönelik Onedio programınız bir başka güzel oldu. Aman hocam lütfen bu tür programlarınızı artırınız; geleceğimiz, umudumuz ve göz aydınlığımız gençler; bu ülkenin tüm yeni yetme çocukları sizi sevmeye çok mütemayil. Çünkü onlar deforme olmamış ruh ve fıtratlarıyla iyiyle kötüyü, doğruyla yanlışı en duru halleriyle ayırt edebilecek en büyük topluluk!

 

Ahmet hoca, bu 13 dakikalık ve her kesimden gençlerin hayranlığını üstüne çeken programda neler söylemişti hiç değinmedim, biliyorum. Ama sizlere bir güzellik de Saim amcanızdan, buyrun linki aşağıda, üşenmeden izleyiniz çocuklar, eni sonu 13 dakika!

 

Selam ve esenlikler…

 

https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=2cbuuL-fPUs&feature=emb_logo