Gerçekten, Bilim Kurulu’nun dağılmasının ülke insanına faydası olacağını mı düşünüyorsunuz Canan Kaftancıoğlu?

02.04.2020

Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu’nun Koronavirüs  nedeniyle vefat etmesinin ardından, tanıdığım farklı siyasi görüşlerden pek çok insan sosyal medya hesaplarından hocanın kaybının tıp camiasında çok büyük boşluk oluşturacağını, insani özelliklerini iyilik dolu cümlelerle paylaştı.

 

Mesajlardan mesaj beğenme!!!

 

Canan Kaftancıoğlu’nun Twitter hesabından yazdığı mesaj insanı son derece irrite edici bir çağrı niteliğini taşıyor.

 

“Cemil Hocamızı kaybetmenin öfke ve üzüntüsüyle Bilim Kurulu’ndaki meslektaşlarımıza özellikle Cemil Hocanın öğrencisi olduğunu bildiklerime sormak istiyorum; önerilerimiz yapılmayacaksa, geç yapılacaksa eğer burada olmamızın anlamı yok demeyecek misiniz hala?“  

 

Siyasi görüşleri farklı pek çok insanın, övgü ve rahmet dilekleriyle anarak, iyi bir insan, iyi bir doktor, iyi bir hoca olarak tanımladığı Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu’nun vefatı üzerinden böyle bir çağrı yapabilme sorumsuzluğu kabul edilemez. Bu kadar farklı ideolojik çizgiden gelen insanlar hocayı bu denli sahiplenerek andığına göre, hiçbir öğrencisinin, hiçbir hastasının ideolojik görüşü kendisini etkilememiş, Hipokrat yeminine sadık kalarak yaşamış.

 

Canan Kaftancıoğlu’nun doktor kimliği, muhalif siyasetçi kimliğinin arkasında kalmış olsa da, bu sorumsuz hezeyanı üzüntü ambalajına sarmamızı kolaylaştırmıyor.

 

Muhalif birçok doktor, Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca’nın Bilim Kurulunu oluştururken siyasi görüşlerinden bağımsız uzman isimlere yer verdiğini söylüyor.

 

Türkiye’nin, Canan Kaftancıoğlu’nun, Bilim Kurulu üyelerine yaptığı çağrı gibi toplum sağlığını riske atan, çok daha fazla insanın can kaybına neden olabilecek muhalefet anlayışına ihtiyacı yok. 

 

Bilim Kurulu üyeleri toplumu aydınlatmak adına neredeyse her mecrada bilgi ve görüşlerini paylaşıyor, ülke insanına karşı duydukları sorumlulukla sürecin gerektirdiklerini yapmaya özen gösteriyor.

 

Sayın Fahrettin Koca, doktor kimliği ile özverili ve samimi çaba sarf ediyor ve ülke insanına düzenli bilgi veriyor.

 

Korona salgını ile mücadele eden diğer ülkelerde muhalefet partilerinden birinin ön plandaki siyasi figürlerinden biri Canan Kaftancıoğlu’nun yapmaya çalıştığı yönlendirmeyle halkın karşısına çıksa ne olurdu? 

 

Tek bir insanın bile yaşatılmasına yönelik planlama yapılması gerekirken, süreci sekteye uğratacak  yönlendirmeler sorumlu siyasetin göstergesi olamaz.