İsmet Özel’e WALDO NEREDEN KOŞUYOR kitabı hakkında bir sual

05.05.2020

Geçtiğimiz sene otuz sekizincisi düzenlenen Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı’nın adı uzunca bir süre Dini Yayınlar Fuarı olarak bilindi.

 

Türkiye Diyanet Vakfı bünyesinde gerçekleşen fuar, İstanbul’da Sultanahmet Camii, Ankara’da Kocatepe Camii avlusunda Ramazan ayının ilk Cuma günü açılır, Kadir Gecesi’ne kadar devam ederdi.

 

Bu sene virüs tehlikesinden dolayı toplanamayan fuar; kitapseverlerin merakla beklediği, yazarlarla sohbet edebilme imkânı bulabildikleri, imza günlerinin olduğu, okurların açılmasını dört gözle beklediği gelenek haline gelmiş güzel bir organizasyondu.

 

Zamanla fuara gösterilen alaka zayıfladı, kitapseverler eski fuarları arar oldu.

 

“Nerede o eski Ramazanlar” der gibi artık “nerede o eski fuarlar” denilmeye başlandı.

 

İşte o fuarlardan birine (hafızam beni yanıltmıyorsa 1995 Ramazan ayında), kitaplarla münasebeti ahbaplarının kitaplığından “şunu okuyayım da geri getireyim” demekten ibaret olan ve her nedense o kitabı getirmeyi daima unutan bir arkadaşımız (adına B. diyelim) ile birlikte gitmeye karar verdik.

 

Kocatepe Camii’ne varıp fuar alanına girdiğimizde alışılmışın haricinde bir kalabalıkla karşılaştık. Ortada bir adam vardı ve dinleyiciler etrafını halka şeklinde sarmışlardı. Merkezdeki adam hararetle bir şeyler anlatıyor, jest ve mimikleri konuşmasına teatral bir hava katıyordu.

 

B. “kimdir o” diye sordu.

 

“İsmet Özel” dedim, “şair, kırk yaşında.”

 

B., “İsmet Özel, hani senden kitabını almıştım…”

 

“Evet” dedim, “aldın ve getirmedin...”

 

“Dur” dedi B. “ona soracaklarım var.”

 

Hoppala! B., İsmet Özel’e ne sorar?..

 

Bizimki kalabalığı yarıp şaire ulaştı ve pattadanak “benim”, dedi “bir sorum olacak.” Herkes, İsmet Özel bu münasebetsiz ‘okuru’nu haşlayacak diye beklerken o tam aksine müşfik bir ses tonuyla “buyur”, dedi “sor.”

 

Bizimki, etrafın meraklı bakışlarını umursamadan sordu: ben sizin bir kitabınızı okudum ama hiçbir şey anlamadım.

 

İsmet Özel, içinde soru olmayan bu cümleyi bir soru ile karşıladı: “Hangi kitabımı okudunuz ve anlamadınız?”

 

B. durdu, durdu ve tarihe geçecek şu cevabı verdi: “Waldo Nereden Koşuyor”

 

İsmet Özel birkaç saniye kadar bekledi, bekledi ve sanki içinden “ben bu kitabı ne zaman yazmışım” diye düşündükten sonra bir kahkaha patlattı ve dedi ki: “Ama benim o isimde bir kitabım yok ki!”

 

Bizim beleşçi ‘okur’ B., nereden aklında kaldıysa Emin Çölaşan’ın Turgut Nereden Koşuyor (ilk baskısı 1989) kitabıyla, İsmet Özel’in Waldo Sen Neden Burada Değilsin’ini (ilk baskısı Risale Basın Yayın, 1988) mezcederek, ortaya dünya yıkılsa bir araya gelemeyecek bu iki ismin kitaplarından acayip bir terkip çıkarmış oldu.  

 

İsmet Özel uzun zamandır fuarlara gelmiyor.

 

B., şairlere kahkaha attıran sorularını sormuyor.

 

Ahh, nerede o eski fuarlar…