Neden erken seçim olur?

29.05.2020

Seçimlere 3 yıl varken, neden baskın ya da erken seçim olsun ki?

 

Gelin beraber bunu irdeleyelim.

 

Önemli bir kaynağımın verdiği bilgiye göre; Türkiye, Amerika ve İngiltere’den elli milyar dolar kredi almak için yoğun çaba harcıyor. Ancak girişimler henüz sonuç vermedi.

 

Aynı kaynak söz konusu kredi arayışının tamamen baskın ya da erken seçim öncesi ekonomiyi rahatlatarak sandığa avantajlı gitmek olduğunu da ifade etti.

 

Elli Milyar dolarlık ‘seçim yatırımı’ iktidara yeniden seçim kazandırır mı sorusunu başka yazıda yanıtlamaya çalışayım.

 

İktidarı baskın yada erken seçime mecbur eden durumlar nedir ona bakalım.

 

Baskın seçim konuşulmasının en önemli nedenlerinden biri Ak Parti Milletvekillerinin azımsanmayacak kadar önemli bir kısmının Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminden rahatsız olmasıdır.

 

Kaynağım bu sayının 100’e yakın olduğunu söyledi.

 

Dahası bu milletvekilleri mevcut sistemden kaynaklı, milletle olan bağlarının da koptuğunu düşünüyor. Ayrıca külliye ile de bir bağ kuramamaktan şikâyetçiler. Bu nedenle Ak Parti’den gönül bağlarının koptuğunu düşünüyorlar. Küskünler de diyebiliriz.

 

Bazıları yeni siyasi zeminleri yoklama çabası içindeler.

 

Ahmet Davutoğlu liderliğindeki Gelecek Partisi, alternatif olarak öne çıkıyor. Ali Babacan’ın Deva Partisi’ne göz kırpanların olduğu da biliniyor.

 

İşte bu nedenle Cumhur ittifakının küçük ortağı MHP, milletvekili transferini engelleme yasasının acil çıkarılması gerektiğini deklare etti.

 

Siyasi Partiler Yasası dahil yeni düzenlemeler kapıda. Tabii tüm bunlar milletin hakemliğinde yapılıyor.

 

Baskın ya da erken seçime gitme kararının alınmasına neden olan diğer önemli etken ise 2023 yılına kadar ekonomik koşulların daha da ağırlaşacağı, Ak Parti’nin kan kaybının devam edeceği, yeni siyasi oluşumların güçleneceği öngörüsüdür.

 

Yani Ak Parti 2023 yılında seçim yapma kararlılığını devam ettirirse oy erimesi kaçınılmaz olacak ve sandığa gömülme riski ile karşı karşıya kalacak.

 

Böylece 2023 yılında 2002 yılında olduğu gibi yeni bir siyasi yapı ortaya çıkacak.

 

Tüm bu nedenlerle Cumhur İttifakı bu yıl Kasım ayında baskın, veya 2021 yılı Mart ayında erken seçim kararı alırsa kimse şaşırmasın.