Özlediğimiz bir parti içi demokrasi şöleni olarak Gelecek Partisi Sakarya Kongresi

31.08.2020

Hava sıcaklığının 37 dereceyi gösterdiği kavurucu bir Ağustos günü, gerek Gelecek Partisindeki gelişmeleri yakından takip ettiğimden ve gerekse bir Düzceli olarak komşuluk hukukuna hakkıyla riayet bağlamında İl Başkanı Ender Serbes kardeşimizin nazik davetini karşılıksız bırakmamak üzere Gelecek Partisi Sakarya 1. Olağan Kongresine katılmaya karar verdim. (Bu giriş, sanki önemli ve tarihi şahsiyetlerin hatırat anlatılarına benzedi. Şimdiye değin şahsımı bu sınıfa taşıyacak bir icraatım olmasa bile, üslup olarak tutturabilmemiz en azında 200 yıl sonra bu metinleri okuyanların zihninde ‘’öylemişcesine’’ bir algı oluşturabileceği hayaliyle sevinç duymama  vesile oluyor.)

 

Ender başkanın, bir gün öncesinden kongrenin yapılacağı salonun konumunu akıllı telefonlarımıza  göndermesi  yerinde bir incelik olmuş. (Yaklaşık 13.45 sularında vardığım Adapazarı’nda  konvansiyonel yöntemlerle- yani sağa sola sorarak- bu salonu bulmaya çalışsaydım, muhtemelen akşam hiç tanımadığım iki ailenin düğün merasimlerini şereflendirmiş olurdum.) Salimen ve kısa sürede kongre alanına vardıktan ve girişte ateşim ölçülüp sıkıca dezenfektanlandıktan sonra içeri daldım.

 

Şaka bir yana, böylesi sıcak bir günün tam ortasında böylesi beklenmedik çoklukta bir kitlenin bu iri kıyım salonu doldurup bahçe kısmına taşacağını görmeyi de beklemiyordum açıkçası. Ender başkan ve Sakaryalı Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün ve katılımcı diğer Genel Merkez yetkilileriyle ayaküstü selamlaşıp tebrik ettim. Ardından basına ayrılan bölüme geçip tam vaktinde başlayan kongre programını izlemeye koyuldum.

 

Kısa bir süre önce Gelecek Partisi Sakarya 1. Olağan İl Kongresine iki aday ve liste ile gidileceğini duyduğumda şaşırmakla birlikte içten içe bir sevinç duyduğumu da itiraf etmeliyim.  Ayhan Sefer Üstün  öncülüğünde Sakarya Dostları Platformunun 23 Ağustos 2019 tarihinde Ahmet Davutoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirdiği ilk toplantının üzerinden henüz bir yıl, partileşerek teşkilatlanmaya başlamasından ise sadece sekiz ay geçtikten sonra, ilk kongresini üstelik iki listenin yarışacağı bir ilgi ve teveccühle gerçekleştirebilecek seviyeye gelmesi hem Gelecek Partisinin gelişip serpilme ivmesinin bir göstergesi olarak, hem de temsil ettiği demokratik değerlerin test edilmesi açısından çok büyük ve önem ve değeri haizdir.

 

Uzun yıllar boyu siyasi piyasalar içerisinde yer alıp yakından gözlemlemeye devam eden biri olarak itiraf etmeliyim ki, demokratik olgunluk açısından son zamanlarda tanık olduğum en nitelikli kongrelerden biriydi. Özellikle parti içi demokrasiyi en ileri seviyelere taşımak iddiasıyla yola çıkan AK Partinin, geldiği noktada tüm il ve ilçe başkanlarını göstermelik kongre şovları eşliğinde ve aslında tamamıyla atayarak belirlediği bir dönemde Sakarya vilayetimizde gerçekleştirilen Gelecek Partisi 1. Olağan İl Kongresinde iki değerli ismin; Kurucu İl Başkanı Ender Serbes ve Özcan Kam beyefendilerin medenice yarışmaları ve salona hakim olan coşku her açıdan umut ve heyecan vericiydi. 

 

Sonuçta bir kişi kazanacaktı ve o kişi de partinin kuruluşundan bu yana Gelecek Partisinin Sakarya teşkilatlanması noktasında büyük emekler sarf eden Ender Serbes oldu.  Diğer aday Özcan Kam ise delegeden aldığı yüksek oy sayısıyla Sakarya Gelecek Partisinin çok önemli figürlerinden biri olduğunu ortaya koydu. Aslında Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün’ün de kongre sonunda ifade ettiği gibi bu yarışın hiçbir kaybedeni olmadı, bilakis, hep birlikte kazanılan bir süreç oldu. Gelecek Partisi kazandı, Sakarya kazandı, ülkemiz demokrasisi kazandı. Bu vesileyle başta Gelecek Partisi Genel Merkezi olmak üzere bu kongrenin gerçek ve özlediğimiz bir demokratik yarış şölenine dönüşmesini sağlayan tüm yetkililere en azından kendi adıma teşekkür ediyorum. Mahkeme duvarına benzeyen soğuk, tarafgir ve yetkili suratların adaleti ayaklar altına alıp kul hakkı yeme pahasına kendi arkadaşlarını ya da ekiplerini korumak adına geçmişte yüzlerce nitelikli ismi nasıl çatır çutur yiyebildiklerine şahit olmuş biri olarak hakkaniyeti sağlayacak demokratik mekanizmaların sonuna kadar işletiminin, sorunların çözümünde bir parti geleneği haline dönüştürülmesini Gelecek Partisi’nden beklemekte olduğumu bu vesileyle ifade etmek isterim.

 

Şimdi bu güzel kongre ortamını sağlayan başta Ender Serbes başkanımız olmak üzere,  Özcan Kam dostumuz ve yönetime giren ya da giremeyen tüm arkadaşlarımızdan arzumuz,  teşrik-i mesailerine daha fazla önem vermeleri, yol ve gönüldaşlık birlikteliğinin makam ve mansıplardan çok daha öte olduğu bilinciyle partilerinin başarısına, ülkemizin geleceğine ve sorunlarının çözümüne odaklanmalarıdır.

 

Yolun çok başında olduğu günlerde Gelecek Partisi Sakarya’da tüm siyasi partilere örnek olası bir demokrasi festivaline ev sahipliği yaptı. Bu kadar kısa süre içerisinde ve iktidarın tüm yıpratma ve engellemeye yönelik hamle ve girişimlerine rağmen Gelecek Partisinin tabanda bu denli neşvünema bularak iki adaylı kongreye gidebilmesi emin olun her türlü tebriği hak ediyor. 

 

Normalde Gelecek Partisinin adını ağzına almaya tövbeli medya, geçtiğimiz günlerde Ankara’daki bireysel bir istifayı sanki Davutoğlu’nun partisi dağılıyormuşçasına bir algı yaratmak için nasıl tepe tepe kullanmaya kalktıysa, şimdi de yine bu doğal demokratik ve takdire şayan kongre üzerinden fitne fesat ve niza üretmek adına zorlama arayışlara gireceklerdir. Ben Gelecek Partili arkadaşların asla böyle bir duruma zemin açacak yaklaşımlarda bulunmayacaklarından eminim. Hal böyle olunca da muhtemelen dün Sakarya’ya damgasını vuran muhteşem coşkulu Gelecek Partisi kongresi karşısında içleri içlerini yiyerek ölü fareye yatacak, küçücük bir haber konusu dahi yapmayacaklardır.

 

Olsun, eninde sonunda iyi akıl ve adil tutum, kötü zeka ve zalim davranışı döver.

 

Selam ve esenlikler