Sait Faik’e bir temiz sopa çekmek

16.01.2020

Benim işim kültür-sanat notları tutmak. Bu işi, henüz yayına geçmeyen Yeni Tayfa sitesinde yapmak niyetindeydim ve hâlâ o niyetteyim, ama Ankara Ekspresi’nin siyasete boğulduğunu görünce dayanamadım, önce buraya bir el atalım dedim.

 

“Bismillah her hayrın başıdır” ne güzel söz…

 

Bismillah!

 

HAYALİN TELİFİ VAR MI?

 

Birkaç gün evvel Yapı Kredi Yayınları’nın internet sitesinde gördüğüm teşekkür metni:

 

Kürk Mantolu Madonna  YKY’de 100. baskısını yaptı. Sabahattin Ali’nin yıllar içerisinde kapak rengiyle özdeşleşen “mavi kitabı” ilk yayımlandığı 1998 yılından bu yana 2.368.734 okura ulaştı. Okurlarımıza teşekkür ederiz.

 

Kızı Filiz Ali’nin ifadesiyle tekrar ve yeni basılan kitaplarının sayısı toplam 500 küsur baskı ile 5 milyon adedin üzerine ulaşan Sabahattin Ali eserlerinin telif hakları 2019’un ilk günü ortadan kalkmış ve pek çok yayınevi yazarın kitaplarını telifsiz basmak için sıraya girmişti.

 

Bir yazarın kitaplarına karşı bu teveccühün binde birini ölmeden evvel görmesi ham hayalden mi ibaret?

 

İYİ ADAM OLMAK, İYİ SANATKÂR OLMAK

 

Bursa Cezaevi’nde hapis yatan Nazım Hikmet’in Malatya Cezaevi’nde hapis yatan Kemal Tahir’e 1941 tarihinde yazdığı mektuptan:

 

“Sait Faik'in Şahmerdan ismiyle çıkardığı hikaye kitabı geçti elime. Nafile, sana yollayamayacağım, çünkü ariyet aldık, derhal iade edeceğiz. Bu oğlanda Alphonse Daudet bile var. Bu oğlanda zıpırlıkla, hassasiyet öyle karmakarışık ki birbirine karışıyor. Allah müstahakkını versin keratanın, bir temiz sopa çekip serseme aklını başına getirmek arzusunu duyuyorum. Çünkü adam olursa iyi bir muharrir olacak. Ama her şeyden evvel heveskarlıktan, hem de zıpır, şairane heveskarlıktan kurtulması lazım. Babıali'de it kadar herif var, birisi de oğlancağızın elinden tutup kafasına yumruğu çalıp aklını başına getirmiyor, bilakis medh ü sena edip çocuğu büsbütün zıvanadan çıkarıyorlar. Küll'i, küll'in ahengini, mimarisini yapamadıktan sonra insan sanatkar olur muymuş?”

 

Nazım Hikmet’in (1902) dört yaş küçüğü Sait Faik’in (1906) Şahmerdan adlı kitabını okuduktan sonra sekiz yaş küçüğü Kemal Tahir’e (1910) yazdıklarını pek beğendim.

 

Keratalara bir temiz sopa çekip aklını başına getirme arzusu duyan ağabeyler her dönem olmalı.

 

ADAMIMIZ SZABO

 

Time dergisinin 28 Aralık 1936 tarihli nüshasında çıkan bir haber:

 

“Budapeşte’de cerrahlar 17 yaşındaki bir matbaacı çırağını ameliyat ettiler. Sevgilisini kaybedince üzüntüden kendini kaybeden Szabo, onun adını kurşun harflerle kalıba dizmiş ve yutmuştu.”

 

AKİF İNAN’A SAYGI

 

Şahıs ve tema olmak üzere senede iki özel sayı yayımlayan Hece dergisinin bu yılki ilk şahıs özel sayısı Akif İnan’ın.

 

640 sayfalık dergi Rasim Özdenören’in Akif İnan’ı Anarken başlıklı yazısı ve özel sayı editörü Faruk Uysal’ın sunuş yazısıyla başlıyor. Biyografi – Anı, Şiiri, Düşünce Dünyası ve Yazarlığı, Mektuplar, Eğitimciliği, Sendikacılığı, Soruşturma, Kaynakça, Albüm adlı bölüm başlıklarından müteşekkil dergi bugüne kadar Akif İnan adına yapılmış en kapsamlı çalışma. Vefatının yirminci yıldönümünde Akif İnan için ortaya konulan bu eserde emeği geçenlere teşekkür ediyor, merhumu hürmet ve hasretle anıyoruz.