Türk Giyim Kuşam ve Süslenme Sözlüğü’nde THE BEATLES

17.11.2020

1960’lı yılların başlarında bir araya gelen John Lennon, Paul McCartney, George Harrison ve  Ringo Starr adındaki Liverpool’lu dört genç adamın kurduğu The Beatles; 10 Nisan 1970 tarihinde Paul McCartney’in grubun dağıldığını açıkladığı basın toplantısıyla sona erdi.

 

Grup elemanları müzik hayatlarına solo çalışmalarla devam ettiler.

 

John Lennon,  8 Aralık 1980’de New York’ta kaldığı otelin önünde bir suikaste kurban gitti. Öldüğünde kırk yaşındaydı.

 

George Harrison 2001 yılında, 58 yaşında kanserden öldü.

 

Paul McCartney (78) ve Ringo Starr (80) halen hayatta.

 

The Beatles efsanesi de halen hayatta…

 

1965’te Kraliçe II. Elizabeth tarafından İngiliz Şövalyelik Nişanı alan Beatles üyeleri hakkında bugüne kadar yüzlerce kitap, binlerce yazı yazıldı; belgesel filmler çekildi.

 

The Beatles bütün bu marifetlerinin yanı sıra, Reşad Ekrem Koçu’nun 1967 yılında Sümerbank Kültür Yayınları tarafından basılan o muazzam Türk Giyim Kuşam ve Süslenme Sözlüğü’nde kendilerine yer bulabilmesiyle de efsane bir grup…

 

Beatles ile Türk Giyim Kuşam ve Süslenme Sözlüğü ne alaka?!..

 

Saç kesimleriyle bir modanın öncüsü olan grubun memleketimizdeki hayranları, Reşad Ekrem merhumun üslubuyla bakınız nasıl anlatılmış (imlâsına dokunmadan):

 

«BEATLE» KESİMİ SAÇ MODASI, Zamanımızda bir dünya meselesi olan asi, çılgın gençlik içinde mürâhik veya yüzleri henüz tüylenmiş delikanlılar arasındaki modalardan biridir.

 

«Beatle» ler, yine o asi gençlik arasından İngiltere’de çıkmış çalgıcı-şarkıcı dört oğlanın müşterek lakabıdır. Bu oğlanlar, alınlarında, kaşlarını tamamen örten top kaküller bırakmışlar ve saçlarını da kız-oğlan arası denilecek şekilde uzatmışlardır. Benzetmemiz yerindedir sanırız; eskiden evlere alınan besleme kızların uzun saçları arasındaki bitleri temizlemek için zehirli maddeler kullanmakdan çekinenler, yıkamak ve ayıklamak suretiyle temizlikde çok üzücü ve yorucu olduğu için kızların saçlarını sıfır numara makina ile kesdirirlerdi ve sonra saçlar uzamaya terk edilirdi. Besleme kızlar bir müddet entarili oğlana döner, saçları uzadıkca da kız i l e oğlan arası bir kafaya sahip olurlardı . Beatle kesimi saç modası işte o eski besleme kızların başlarının hemen tıpkısıdır.

 

Bu saç kesimi 1963-1965 arasında İngiltere’den bütün dünyaya yayılmıştır, bu arada memleketimize de girmişdir. En yaygın hali İstanbul’da görülür.

 

Yine zamanımızda, yine o asi gençlik arasında kız - keşiş saçı gibi omuzlara kadar dökülen uzun saçlı oğlanlar, delikanlılar görülmektedir; bunlar çoğunluk ile bıyık ve sakal da salmaktadırlar. Alın ortasından ikiye ayrılarak iki yana atılan bu uzun saçlar oğlanlara ve delikanlılara garib de olsa, acaib de karşılansa bir güzellik vermektedir, hattâ ter bıyık ve zülüfe benzer sakalları olanları, Rönesans ressamlarının İsa Peygamber portrelerine benzemektedirler; fakat Beatle kesimi saç, bilakis, aslında güzel bir oğlanı, delikanlıyı çirkinleştirmektedir. Kendisini bu modaya kaptıran gençlerin güzelliği kıymetlendirmede zevk yoksunu olduklarını kabul etmek gerekir.

 

Hayranları genç kızlar için «Beatle» lerin baş resimleri ile süslü eşarplar, çarığa benzer patikler yapılmış, bunlar da, kendi tabirleri ile sanat, müzik hayranı ve muhakkak ki anaya babaya âsi bazı kızlarımız arasında rağbet görmüşdür.

Yıllardır baskısı yapılmayan bu kitap nihayet 2015 yılında yazarın diğer kitaplarının tekrar baskılarını yapan Doğan Kitap tarafından okurlara sunuldu.

 

Darısı İstanbul Ansiklopedisi’nin başına…