Şu Küba hayranlığı var ya...

09.04.2020

Zülfü Livaneli, Kübalı doktorların Koronavirüs’le mücadele için dünyanın çeşitli ülkelerine yardıma gitmesi üzerine “Sosyalizm yaşatır” diye Tweet atmıştı. (Muhafazakâr kesimden doktorların oluşturduğu Yeryüzü Doktorları grubu onlarca ülkede binlerce yoksula ücretsiz tedavi hizmeti verdiğine göre, haydi hep beraber, "Muhafazakârlık yaşatır" :) ) Şimdi buna “Sosyalizm iyileştirir” sloganı eklendi. Sol Haber, Twitter'da gururla bildiriyor: “Sosyalizm iyileştirir! İtalya’da Kübalı doktorların tedavi ettiği her üç (Koronavirüslü) hastadan biri iyileşti.”

 

Yaw arkadaşlar, bu nasıl haber özeti? Küba'daki rejime duyduğunuz aşkın verdiği heyecandan ne dediğinizi bilmiyorsunuz. Bu özetle yetinen okuyucu -o da Küba'daki rejime duyduğu aşkın heyecanıyla yanıp tutuşan biri değilse- 'Üç hastadan ikisi ölmüş, bunda kutlanacak ne var?' demez mi? Koronavirüslü hastaların iyileşme oranı dünyada yüzde 90’ın üzerinde. "Sosyalizm öldürür" dedirtmek istemiyorsanız o Tweet'i silin. 

 

Bu bir yana…

 

Türkiye’de düşünce özgürlüğünü savunmak adına iktidara muhalefet ederken, düşünce özgürlüğünün resmi ideoloji dairesi içerisinde kalmaya mahkûm olduğu ve onun bir milim dışına çıktığında şiddetle bastırıldığı Küba’ya hayranlıkla bakanların aklını çok eğlenceli buluyor, milletçe neşeye en çok ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde takdir ve minnetle anıyorum.

 

Viva la esquizofrenia!