Yeni sistem; algı ile mi bilgi ile mi?

13.06.2020

Geçtiğimiz günlerde valiler kararnamesi yayınlandı. 41 ilin valisi değişti. 7 il valisi merkeze çekildi, 18 ile yeni vali ataması yapıldı, 23 ilin valisi yer değiştirdi.

 

Bu kararnamenin akabinde tevafuken bir merkez valisi ile sohbet etme imkânı buldum. Kararname üzerine görüşlerini sorduğumda şunları söyledi:

 

“Yeni sistemde merkeze çekilen valiler eskisi gibi Merkez Valisi olmuyorlar. Direk Mülkiye Baş Müfettişi oluveriyorlar.  Yani generallikten bir anda astsubaylığa indirilmiş gibi bir durum. Bu da yıllarca vali olarak devletine hizmet etmiş değerleri incitiyor. Yeni sistemden önce merkez valiliğine atananlar ise hala vali unvanı taşıma şansına sahipler.”

 

Sonra “Vali, devletine hizmet etmiş saygın kişidir” dedi ve ekledi:

 

“Vali olarak devletine hizmet etmiş değerli şahsiyetler bu onuru ‘Vali’ unvanı ile ömürlerinin sonuna kadar taşıdıkları dönem sona erdi.  Yeni sistemde yıllarca Vali olarak görev yapmış değerler Mülkiye Başmüfettişi olarak emekli olmuş olacaklar.”

 

Bence Sayın Vali çok haklı…

 

Milletin memnun olmadığı önceki parlamenter sistemde sorunları ilgililere anlatmayı tercih eden bürokrasi vardı. Artık dost sohbetinde yeni sistemin sorunlarını anlatır oldular.

 

Bunun nedenini üst bürokrasi çevrelerinde sorguladığımda şu yanıtı aldım:

 

“Yeni sistemde aksaklıkları anlatmak bireysel anlamda anlatan açısından büyük risk gibi görülüyor. ‘Kararlar en tepeden alınır ve bize de uygulamak düşer’ mantığı oturmuş.”

 

Korku ile değil, sevgi ile başarılı olunur bence…

 

Her yeni atama kararnamelerinin ardından ehliyet ve liyakat tartışmalarının ortaya çıkmasının da iktidar kanadını fena üzdüğünü söyleyebilirim. Banka yönetim kurullarına son yapılan atamalarda da aynı üzüntünün dile getirildiğine tanık oldum.

 

 

Özellikle bazı bürokratlara görevlerinin yanı sıra birden fazla yönetim kurulu üyeliği verilmesi rahatsızlığın ana konusu.

 

Ekonomik koşulların millet için çok daha zor olduğu ortamda, sadece özel bürokratların ekonomik durumlarını güçlendirme adına ek iş olarak yönetim kurulu üyelikleri verildiği imajının kabul edilemez olduğu belirtiliyor.  

 

Yeni sistemin sorunları millete ayna gibi yansımaya devam ettikçe iktidarın oyları daha da eriyecek gibi...

 

Algı ile yol alma dönemi de kapanıyor.

 

Twitter, Türkiye'de AK Parti bağlantılı 'AK Troll' şeklinde tabir edilen 7 bin 340 hesabı 'sahte ve organize açıldığı' gerekçesiyle sildiğini duyurdu. 

 

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun şu sözü aklıma geldi: “Algı ile değil, bilgi ile..”

 

Sanırım siyasette en çok ihtiyacımız olan şey adalet, liyakat, bilgi ve samimiyet…