Yine kulis bilgileri vereyim

28.06.2020

Ankara’nın siyasi kulislerinde şimdi konuşulan konuların başında ekonomi geliyor.

 

Söylenenler şöyle:

 

“Türkiye Covid-19 salgını nedeni ile yaklaşık 3 ay evlere kapandı. Bu süre zarfında küçük büyük işverenler dükkanlarını kapatmak zorunda kaldı. Üretim neredeyse durdu. Kiralar, faturalar veya bir çok alanda borçlar ertelendi. Dahası zora düşen sicili temiz kalabilen esnafa da krediler verildi.

 

“Yani sorunlar sadece bir müddet ötelendi. Ötelenen faturalar ve borçları ödeme dönemi gelip çatmak üzere. Temmuz itibari ile bu borçları ödemek durumunda olan vatandaşlar ne yapacak?

 

“Şapkayı öne alıp sorunları çözme zamanı geldi. Ama nasıl olacak? Bu sorunun yanıtı henüz verilmiş değil.

 

“Ülke ekonomisi açısından çok daha sıkıntılı döneme Temmuz ayında girmiş olacağız. Yeni ek vergiler gelmeye başladı. Ancak bunlar da geçici çözümler. Hem vergilerin artırılması ile de sorunların çözüleceği umudu dahi yok. Daha çok yeni vergilerin gelmesi de gündemde.

 

“Diğer yandan dış borç ödemelerinde ciddi sıkıntılar söz konusu. Bunların da aşılabilmesi gerekiyor ama nasıl olacağı sorusunun yanıtı yok.

 

"Milletin algısı iktidarın sanal gündemle günü kurtardığı yönünde. Baro başkanlarının Ankara’ya sokulmaması toplumun her kesiminde tepki yarattı. Anayasal hakların dahi kullandırılmadığı algısı toplumda moral bozukluklarına yol açıyor. Bu da ekonomik sorunların çözümüne katkı sunmuyor.

 

“İktidarın çözüm üretmek yerine sorunları artırdığı konuşuluyor. Bürokrasinin işi savsakladığı ve millete hizmet sunan kurumlardan yoğun şikayetler geldiği belirtiliyor.

 

“Muhalif belediye hizmetlerinin iktidar tarafından engellendiği yönündeki iddialar da iktidara olan güveni tüketiyor.

 

“İktidar mensubu bazı siyasetçilerin toplumda tepki çeken açıklamaları da cabası.

 

“Diğer yandan iktidarı savunma adına hakaret ve küfür dolu sosyal medya yazıları iktidar destekçisi sessiz büyük çoğunluğun dahi iktidar karşıtlığına yol açıyor. 

 

“Seçim anketlerinde seçmen fikrini açıkça söylemiyor, ancak tüm bu nedenlerle ilk seçimde iktidar açısından büyük süprizler ortaya çıkacak. Baskılar ters tepecek.”

 

Erken seçim olur mu sorusunun cevabını yine aradım. Söylenen şu:

 

“2020’nin ikinci yarısı vatandaş açısından çok daha zor olacak. İktidar daha çok sorgulanacak. Seçmen iktidarı blok halinde terk etmeye başlayacak. Belki de iktidarın tek çıkış yolu erken seçim olacak.”

 

Benim dileğim ise huzurlu ve güvenli gelecek için herşeyin güzel olması…